10 najlepszych suplementów diety

Jesienią warto sięgnąć po suplementy diety, aby wzmocnić organizm. Przygotowałam moją listę 10 najbardziej niezbędnych suplementów diety, które uzupełnią niedobory witamin i składników mineralnych w codziennej diecie.

IMG_6772

1. Witamina C. Numerem jeden będzie zawsze witamina C. Warto ją przyjmować w naturalnej postaci, czyli z pokarmem. Najwięcej witaminy C mają cytrusy, czarna porzeczka, jabłka, mango, brokuły, kapusta kiszona, jarmuż czy papryka. Jednak w przeziębieniu najlepiej sięgnąć po witaminę C. Nie dajcie się nabrać na cudowne lewoskrętne witaminy C. Każda witamina C to po prostu kwas L- askorbinowy, nie ma czegoś takiego jak lewoskrętność witaminy C. Jest to zwykły chwyt marketingowy, który wziął się z pomieszania pojęć.

2. Echinacea, czyli wyciąg z jeżówki, ma naukowo udowodnione działanie skracające czas infekcji wirusowych i bakteryjnych. Podczas  przeziębienia najlepiej sprawdza się w formie skoncentrowanej np. wyciąg z jeżówki lub tabletki np. Esberitox N, stosuj maksymalnie przez 10 dni. W profilaktyce w sezonie jesienno- zimowym zaparzaj w formie herbatki, przez 2- 3 tygodnie.

3. Probiotyki (można je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem, maślanką) najlepiej stosować w podróży, zwłaszcza gdy przebywamy w dużych skupiskach ludności i jemy poza domem. Warto zażywać w razie biegunek, by odbudować florę jelitową. Niezastąpione podczas infekcji, szczególnie przy antybiotykoterapii. Pamiętaj, że florę bakteryjną należy przyjmować 2-3 godziny po zażyciu antybiotyku)

4. Kwas foliowy to niezbędnik każdej przyszłej mamy. Pamiętaj, że jeśli planujesz w niedługim czasie powiększyć rodzinę, powinnaś na 6- 12 tygodni przed zajściem w ciąże stosować preparat 0,4 mg kwasu foliowego. Suplementację kwasem foliowym kontynuuje się zwykle w ciąży według zaleceń lekarza. Jeśli w twojej rodzinie występowały wady cewy nerwowej lub stosujesz leki przeciwpadaczkowe, powinnaś stosować dawkę o wiele większą, tj. 4 mg. Kwas foliowy zmniejsza ryzyko urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej, warto o tym pamiętać.

5. Witamina B12 suplement diety ważny głównie dla wegetarian i wegan. Najwięcej witaminy B12 znajduje się w produktach odzwierzęcych, tj. mięsie, rybach, mleku, jajach. Dlatego osoby na diecie roślinnej są najbardziej narażone na niedobory witaminy B12. Skutkiem niedoboru witaminy B12 jest m. in. anemia, zaburzenia neurologiczne i psychiczne.

6. Magnez przyda się osobom żyjącym w ciągłym biegu. Pomaga regulować układ nerwowy, układ krążenia. Wpływa na układ kostny oraz pomaga w funkcji tarczycy. Kupując preparat magnezu, zwracaj uwagę, aby nie rozpuszczał się w żołądku tylko w jelitach ( może drażnić blonę śluzową żołądka). Dużo magnezu znajdziesz w ciemnej czekoladzie.

7. Żurawina suszona lub w formie tabletek przydaje się w infekcjach układu moczowego, by zakwasić mocz i zapobiec rozwojowi bakterii.

8.  Żelazo anemia z niedoboru żelaza jest najczęstszą anemią. Jeśli miewasz częst, obfite miesiączki warto raz na kwartał zbadać krew i w razie anemii suplementować dietę w żelazo, wszystko oczywiście pod kontrolą lekarza i regularnych badań krwi.

9. Witamina D3+ K2  witamina D3 pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i zębów, w połączeniu z witaminą K2 witamina D lepiej się wchłania. Witamina D3 powstaje naturalnie w organizmie człowieka dzięki promieniowaniu słonecznemu. Jesienią i zimą słońca jest po prostu za mało, aby wytworzyć dostateczną ilość witaminy D.  Dlatego w miesiącach od września do marca warto zastosować suplementy.

10. Preparat multiwitaminowy jeśli wszystko to, co  napisałam powyżej wydaje Ci się za trudne, lub uważasz, że potrzebujesz kilku suplementów, ale zażywanie ich cię przerasta stosuj raz na pół roku preparat multiwitaminowy. Taka miesięczna kuracja uzupełni niedobory witaminowe, wzmocni organizm np.  przed zimą lub przed planowaną ciążą. Jeśli odżywiasz się zdrowo, twoja dieta jest urozmaicona, bogata w warzywa, owoce, mięso i nie masz zwiększonych potrzeb na witaminy i minerały zażywanie ich w formie tabletek możesz sobie odpuścić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>